Czy jesteś szczęśliwa w pracy?

Eliza Orzeszkowa w „Nad Niemnem” sugerowała, że każda praca przynosi satysfakcję i uszlachetnia. Ale tak było może w XIX wieku. Dzisiaj zła, stresująca praca potrafi dosłownie wpędzić do grobu. Więc zrób wszystko, żebyś mogła w pracy być szczęśliwa! To w końcu całe osiem godzin dzień w dzień przez okrągły rok.

Praca a czas wolny

Praca zajmuje nam osiem godzin dziennie. To minimum. Osoby, które mają własne firmy, wolne zawody albo wymagających szefów – pracują czasem i po dwanaście, i po szesnaście godzin na dobę. Jeśli tak się dzieje – ile godzin dziennie zostaje nam dla siebie? Przepracowanie może doprowadzić do różnych życiowych katastrof – od rozpadu przyjaźni, przez depresje, uzależnienia na rozwodach kończąc.


Pewien oświeceniowy filozof uważał, że człowiek powinien na pracę poświęcać trzy godziny dziennie, a resztę przeznaczyć na własny rozwój. Brzmi pięknie? Myślę, że da się zrobić! Pod jednym warunkiem - że będziemy się mogły rozwijać w pracy.


Praca. Ale jaka?

Każdy z nas ma w dzieciństwie jakieś marzenia. Ktoś chce zostać strażakiem, ktoś policjantem, a ktoś lekarką. Jako dzieci wierzymy, że możemy być, kim tylko chcemy. Potem inni ludzie zaczynają nam mówić, co możemy a czego nie. Bardzo często im wierzymy i porzucamy marzenia. Kończymy bezmyślnie szkoły, które mają nam dać „dobry fach”, potem zatrudniamy się tu czy tam i... katastrofa. Ludzie drętwi, szef-dziwak, po pracy kolacyjki, spotkania, nadgodziny. Każdy poranek jest torturą. A ty z każdym dniem coraz częściej widzisz tylko negatywny, świat zaczyna się wydawać coraz czarniejszy i straszniejszy, twoje siły i wiara w siebie słabną...


Praca, której nienawidzę

Iluż moich znajomych nienawidzi swojej pracy! To epidemia. A praca jest niczym choroba zakaźna – ktokolwiek ma z nią kontakt, staje się słabszy, bardziej zestresowany, zaczyna cierpieć na niedobory snu, słońca i seksu. Gorzknieje. Wydawać by się mogło, że nielubienie pracy jest jakąś niepodważalną regułą. Ale wcale być nią nie musi. Oprócz tych, co nienawidzą, znam też kilka osób, które lubią swoją pracę. I one – mogą ją z przyjemnością wykonywać całe osiem godzin dziennie. A po pracy z zaangażowaniem opowiadają, co było w pracy. Poniedziałek rano jest prawieże powrotem do krainy marzeń.


Praca, gdy nie ma pieniędzy...

Wtedy każda praca jest dobra. Nawet sprzedawanie pietruszki na targu. Szkopuł w tym, że taka praca – która nas rozstraja, która jest poniżej naszych ambicji i umiejętności, może być tylko pracą tymczasową. To przejściówka, dzięki której można załatać dziury w budżecie. Lepiej wykładać towar w supermarkecie, niż zaciągać kolejną pożyczkę. Ale satysfakcji to ona nie da. Możesz jej nie lubić. Ale nawet jeśli – to masz świadomość, że robisz to, bo musisz, i że to tylko na jakiś czas.


Praca, która sprawia satysfakcję...

Każda osoba ma w sobie potrzebę samorozwoju. Musimy być w ciągłym ruchu, uczyć się czegoś nowego, stawiać sobie wyzwania i je realizować, rozwiązywać coraz bardziej skomplikowane zadania – to daje nam radość i energię. Jest jak zadanie z gwiazdką, z podręcznika matematyki. Praca może być wspaniałym miejscem wspomagającym nasz rozwój. Jeśli pracujesz w tej dziedzinie, w której się chcesz rozwijać. Jeśli marzysz o byciu artystką malarką, a od dziesięciu lat pracujesz na poczcie, to trudno ci rozwijać swoje umiejętności malarskie. Chyba że artystycznie przyklejasz znaczki...


Praca marzeń… co zrobić, żeby ją mieć?

Jeśli nie masz, ale chcesz mieć pracę, która da ci satysfakcję, musisz zdecydować, że chcesz ją mieć. A żeby to zrobić, musisz wiedzieć, co chcesz robić.

Wiele z nas ma tak poukładane życie, że nawet nie wie, co chciałoby robić. Gdzieś to wszystko siedzi w nas stłamszone, zduszone, przerażone, że jak ja teraz spłacę ratę kredytu, odnajdę się w nowym miejscu... to naturalna obawa. Jednak radość odkrywania tego, kim naprawdę jesteśmy i czego chcemy, będzie o wiele silniejsza od strachu.  

Jeśli już wiesz, co chcesz robić, gdzie pracować – pomóż szczęściu i znajdź sposób, żeby się tam zatrudnić. Nie musisz od razu rzucać pracy, którą masz. Możesz spróbować popracować dorywczo, na umowę o dzieło, a nawet na wolontariat. Będziesz się mogła przekonać, czy to na pewno to.

podobne teksty

Polska menedżerka na drodze do sukcesu
Studia ukończone z wyróżnieniem, obrona pracy magisterskiej na bardzo dobry, to dopiero początek drogi do sukcesu. Młode, ambitne, pełne wiary we własne siły kobiety stają u progu kariery nie wiedząc jeszcze jak długa droga przed nimi i dopiero po jakimś czasie zdają sobie sprawę, że aby dorównać swoim dośwdczonym, starszym koleżankom, muszę przepracować co najmniej kilkanaście lat w swoim fachu.
czytaj »
 
Nastawienie czy wykształcenie – co ci pozwoli więcej zarobić?
Założę się, że mało kto, komu zadamy pytanie „Czy chcesz więcej zarabiać?”, powie: „Nie, nie chcę więcej zarabiać”. Większość z nas chce mieć więcej pieniędzy. Dzięki temu czujemy się bezpieczniej, możemy pojechać na dłuższe wakacje albo kupić coś ekstra naszym dzieciom.
czytaj »
 

najnowsze teksty

Totalny dół i jak z niego wyjść
psychologia » problemy
Totalny dół i jak z niego wyjść
Wpaść w dołek każdemu się zdarza, nawet najlepszym. Czasem wpadam ja, czasem wpadasz Ty. Jednym z tego dołka wychodzi się łatwiej, innym trudniej, a jeszcze inne tkwią w nim tygodniami, miesiącami, latami... Jednak jest dobra wiadomość dla nas wszystkich: bez względu na to, jak długo już siedzisz w swoim dołku, możesz z niego wyjść w każdej chwili. Wiem, wiem, skoro nie udawało się do tej pory, to jak ma się udać nagle dziś?
 
Kobiety na wybory!
kariera » polityka
Kobiety na wybory!
Kobiety są wykształcone, odpowiedzialne i mądre. A jednak w wyborach głosuje mniej kobiet niż mężczyzn. Czas to zmienić. Stąd kampania ”Kobiety na wybory!”.
 
TAK dla Kobiet!
start » newsy
TAK dla Kobiet!
Jesteś za edukacją seksualną, tanią antykoncepcją i legalną aborcją? Powiedz 3 razy TAK! TAK dla Kobiet!
 
Czy wychowasz córkę na feministkę?
dziecko » wychowanie
Czy wychowasz córkę na feministkę?
Dlaczego dziewczynki traktuje się w szkole inaczej niż chłopców? Dlaczego to one mają być posłuszne, a chłopcom wybacza się różne figle? Dlaczego dziewczynki muszą się stosować do różnych „dziewczyńskich” nakazów, które stawiają im rodzice, a chłopcom pozwala się na bardziej swobodną zabawę?
 
Jak rzucić słodycze?
zdrowie » terapie
Jak rzucić słodycze?
Myślałam, że nie uda mi się absolutnie nigdy. Próbowałam sto razy, jadłam chrom, próbowałam nie kupować słodyczy i ssało mnie i ssało. Nie pomagało nic. Pewnie to bardzo dobrze znacie...Aż w końcu wpadła mi w ręce cudowna książka (i to nie był przypadek!) o jedzeniu. Nie było tam żadnego liczenia kalorii ani grożenia palcem. Były za to dużo rozdziałów o naturze jedzenia, naszych psychicznych nawykach i tym, jaki i dlaczego mamy stosunek do słodyczy.
 

szukaj

motto tygodnia

Przyszłość najtrafniej przewidzisz, kiedy ją wykreujesz. - Peter Drucker

uśmiechnij się

kariera

Wizualizacja - coś dla leniwych
Kiedy znajdziemy się w jakiejś konkretnej sytuacji, dzięki wcześniejszemu jej wyobrażaniu sobie, będziemy już wiedzieć, „co się zdarzy”.
 
Co dwie głowy to... czyli Master Mind
MasterMind – czyli sposób na rozwiązywanie problemów w biznesie. Regularne spotkania, które pomogą ustalić cele, odzyskać energię i pokonać wszystkie przeszkody
 
Kobieta i sukces
Dlaczego niektóre kobiety nie odnoszą sukcesu? - zastanawia się Krystyna Koziarska, właścicielka portalu Biznes na obcasach i firmy 3p-studio.pl
 

psychologia

Jak oswoić nagość i wyjść na plażę, na basen, do łóżka?
Nie przychodzimy na świat w obraniu. Są miejsca i sytuacje, w których ubranie jest zupełnie zbędne albo nawet bardzo przeszkadza, ale nie chcemy się rozebrać.
 
Zadbana kobieta
Zadbana kobieta to ta, która o siebie dba. Wklepujemy krem pod oczy, ale potrafimy sobie w tym samym czasie w myślach powiedzieć ”ty głupia babo”
 
Totalny dół i jak z niego wyjść
Jest dobra wiadomość dla nas wszystkich: bez względu na to, jak długo już siedzisz w swoim dołku, możesz z niego wyjść w każdej chwili.
 

zdrowie

Chora na byczy głód. Bulimia.
Wymioty, środki na przeczyszczenie, intensywna gimnastyka lub głodówka. Tak właśnie może wyglądać bulimia – byczy głód.
 
Hirsutyzm. Kiedy kobieta nie jest gładka jak jedwab
Kiedy trzeba depilować brzuch, plecy czy twarz – może to być prawdziwym utrapieniem. Hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie, dotyka nawet 35% kobiet.
 
Omega 3 i omega 6 – o co w tym chodzi?
Kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6. Co tak naprawdę o nich wiemy? Gdzie ich szukać? I czy w ogóle są takie niezbędne?
 

partner

Zdrada - to słowo brzmi strasznie!
Dlaczego słowo „zdrada” brzmi tak strasznie? To okropnie być tą zdradzoną osobą. Zdrada jest przedstawiana jako koniec świata. Ale czy naprawdę nim jest?
 
Podrywanie dziewczyn dla początkujących
Trzy prawdy skutecznego podrywu: Dziewczyny to nie ryby. Dziewczyny to nie samoloty. Dziewczyny to nie telefony komórkowe.
 
10 sposobów na podryw
Podryw na 10 sposobów
 

dziecko

Wielkie problemy twojego dziecka
Nie zbywaj swojego dziecka uwagą o tym, że taki problem to betka i że prawdziwe problemy pojawią się dopiero wtedy, kiedy będzie dorosłe. Bo to nieprawda.
 
Co twoje dziecko wie o pieniądzach?
Dzieci, wbrew temu, co może nam się wydawać, też myślą o pieniądzach. Tym, bardziej ich chcą, im mniej pieniędzy mają ich rodzice.
 
Poród. Dlaczego się go boimy i czy strach ma sens?
Poród: czy jest jak przeciąganie otwartego parasola przez dziurkę od klucza? Czy jest naturalnym procesem, który można przeżyć z radością? Czy może być piękny?
 

uroda

Cosmelan – sposób na plamy i przebarwienia
Cosmelan - sposób na plamy i przebarwienia skóry twarzy, dłoni, przedramion. Koniec z bezskuteczną walką z plamami i przebarwieniami skóry.
 
W upał w rajstopach
Kobiety noszą krótkie spodenki, a pod nimi grube czarne rajstopy! Chodzę i zastanawiam się: czy to moda, czy to wstyd?
 
Depilacja brazylijska - słodka i tajemnicza
Wosk czy cukier? W domu czy u kosmetyczki? Paseczek czy „biały tygrys”? Depilacja brazylijska, czyli jak skutecznie i bezpiecznie wydepilować wzgórek Wenery.
 

horoskop

Lew
Lew, podobno jak Byk, najczęściej jest znany i lubiany. Chociaż znają go prawie wszyscy, lubią głównie nauczyciele. Lew często lubi się wymądrzać, co irytuje
 
Wodnik
Dziecko Wodnik bywa problematyczne. Nastolatek – Wodnik bywa problematyczny tym bardziej. Jeśli ktoś będzie łamał rodzicielskie zakazy to właśnie on.
 
Waga
Waga bywa solidarna, uczciwa, zawsze jest razem z klasą, nie wyłamuje się ze wspólnych wagarów i wymiany ściągami. Nie koniecznie dlatego że bardzo ją to pociąg
 

polecamy również

wSukience.pl polityka prywatności   kontakt
motywacja i optymizm na każdej stronie