Kiedy staniesz się kobietą sukcesu?

Jesteś już kobietą sukcesu? A lubisz w ogóle słowo „sukces”? Ja – przyznaję się bez bicia – przez długi czas uważałam sukces za kategorię zupełnie nieprzystającą do mojego życia. „Sukces” to było pojęcie z telewizji i kolorowych magazynów. Na dodatek rozdęte, napompowane, sztuczne i zupełnie mi nie potrzebne.

Tak właśnie myślałam. Dlatego też nawet, jeśli w moim życiu odnosiłam sukcesy, nawet tego nie zauważałam. Szłam dalej z poczuciem, że muszę więcej, że wciąż i wciąż muszę się sprawdzać oraz że tak naprawdę to – niewiele w życiu osiągnęłam. Coś tam mi się udało. Coś mi wyszło. Los się uśmiechnął. Ktoś tam pomógł. No – nie było tak źle. Ale i nie było – dobrze!


Kiedy szłam na studia, marzyłam o tym, żeby dostać tytuł magistra. Gdy obroniłam się i upragniony tytuł miałam, nagle przestał mieć on dla mnie znaczenie. Mimo że pracowałam na niego pięć lat, nie potrafiłam się cieszyć. Ot, magister... magister to teraz jak matura. Co to za sukces?


Aż w końcu wydoroślałam, zajrzałam do słownika, znalazłam słowo „sukces” i przeczytałam jego definicję. Od tego momentu sukcesy nie tyle nagle pojawiły się w moim życiu, co raczej ja zaczęłam je zauważać. Zauważać, świętować i celebrować. Wam też polecam przyjrzenie się słowu „sukces” i jak najczęstsze odnoszenie go do siebie.


Tłumaczka i trenerka, Iwona Majewska-Opiełka, proponuje rozbicie słowa sukces na poszczególne litery:

S – samorealizacja,

U – uczucia, spełnienie emocjonalne, harmonijne życie z bliskimi,

K – kariera zawodowa, spełnienie w pracy,

C – czas dla siebie, wolny czas dla rodziny, przyjaciół, na przyjemności,

E – energia życiowa, którą tryskamy każdego dnia, zdrowie,

S – styl – coś, co dodaje naszemu życiu stylu – małe dowody luksusu – prezent, który możemy sobie kupić, wycieczka, ładne mieszkanie – rzeczy niekoniecznie bardzo kosztowne (jak willa z basenem), ale ważne dla nas.


Takie rozebranie na części słowa „sukces” może pomóc uświadomić sobie, że w sukcesie nie ma nic złego. Że pojęcie to nie oznacza drogi do pieniędzy usłanej trupami; a także to, że nie trzeba być Julią Roberts czy Coco Chanel, żeby móc z ręką na sercu powiedzieć – tak, jestem kobietą sukcesu. A właśnie taką negatywną definicję sukcesu nosiłam w sobie przez wiele lat – jako dziecko, nastolatka, studentka. Wyobrażałam sobie, że kobiety sukcesu to te panie na szpilkach, z długimi paznokciami, pijące szampana z kryształowych kieliszków. Kobieta-profesorka czy lekarka – osoba bez miliona złotych na koncie – to żadna kobieta sukcesu.


Definicja Majewskiej-Opiełki zachwyciła mnie również rozmachem – człowiekiem sukcesu jest się, gdy w życiu panuje ład i harmonia. Jeśli opływamy w gotówkę, ale nie mamy sekundy dla siebie, nasze życie emocjonalne legło w gruzach, a same jesteśmy na skraju depresji – nie ma mowy o sukcesie. Nigdy wcześniej nie interesowało mnie, czy moja biznes woman z kieliszkiem jest szczęśliwa, czy nie jest. Wręcz nawet myślałam: ma pieniądze, więc nie jest szczęśliwa! To po co ten cały sukces? Dziś bardzo interesuje mnie to, czy ja jestem szczęśliwa. I czy mam pieniądze.


Z sukcesami łączy się jeszcze jedna ważna rzecz – fakt ich świętowania, cieszenia się nimi, pamiętania o nich i doceniania siebie. Znam wiele wspaniałych, a nawet olśniewających kobiet. Niektóre z nich w wielu dziedzinach odnosiły sukcesy: w biznesie, w sporcie, w sztuce itd. A jednak – kiedy medal wędrował do szafy, razem z nim znikało poczucie „to ja to zrobiłam, to ja go zdobyłam, umiem, potrafię, wierzę w siebie”. Tak, sama przez wiele lat robiłam podobnie. Najpierw traciłam siły na osiągnięcie celu, a kiedy już docierałam na szczyt – nie zdobywałam się na to, żeby choć przez chwilę napawać się cudownym widokiem, który rozlega się ze szczytu. Zamiast dumy przychodziły słowa „to w sumie było łatwe, to w sumie nic takiego”, „każdy by tak potrafił”.


A co nam może dać skrzydła i siłę do tego, żeby szybować wysoko po niebie? Czy same potrafimy cieszyć się z tego, co każdego dnia osiągamy? Z tego, że jesteśmy dobre, mądre, zaradne, przedsiębiorcze? Z tego, że prowadzimy swoje firmy i zarabiamy pieniądze? Czy może czekamy, aż ktoś przyjdzie i nas nagrodzi? Powie: „Z Ciebie, Bożena, to naprawdę świetna kobieta”?


Im więcej w nas poczucia radości, doceniania siebie i własnych osiągnięć, tym więcej chęci, by iść dalej. Zaufania, że tak, możemy tego dokonać, bo już tyle się nam udało! W szkole to się nazywało: „masz piątkę, tylko się nie ciesz za bardzo, nie spocznij na laurach”. Nie, to nie o to chodzi, żeby spocząć na laurach, ale żeby się szczerze ucieszyć z tego, co się ma. Żeby porażkę traktować jak informację zwrotną, a sukces jak sukces. Żeby doceniać to, co się robi, nawet jeśli nie raz powinie nam się noga. To, że popełniamy błędy jest naturalnym elementem w procesie robienia czegoś. A jednak tak często kilka niepowodzeń i już nabieramy przeświadczenia, że my się do tego nie nadajemy... Tak łatwo uznać się za łamagę życiową a nie – kobietę sukcesu!


Myślę, że wszystkie, które czytacie ten tekst, jesteście kobietami sukcesu. Wiele już w życiu zdziałałyście. Teraz przyszła pora na to, żeby docenić siebie i się za to nagrodzić. A więc – kobieto sukcesu – po trzykroć chwała Ci! Chwała! Chwała! Chwała!


A teraz weź czystą kartkę i zapełnij ją po brzegi wszystkimi zdarzeniami, które uważasz za duże, małe i maluteńkie sukcesy we własnym życiu. One wszystkie są ważne. A kartkę zachowaj i dopisuj coraz to nowe sukcesy na odwrocie. Ani się obejrzysz i odwrotna strona będzie cała zapisana. Bo jeden sukces przyciąga kolejny sukces.

podobne teksty

Zadbana kobieta
Wiele kobiet bardzo dba o swoje ciało i swoją urodę – chodzą do kosmetyczek, na zabiegi, co wieczór wklepują kremy przeciwzmarszczkowe. Jednak często dbanie o siebie kończy się na dbaniu o ciało. Wklepujemy krem pod oczy, ale potrafimy sobie w tym samym czasie w myślach powiedzieć „ty wstrętna głupia babo, jak mogłaś zrobić coś tak idiotycznego?”. A zwracanie się do siebie w taki sposób z dbaniem o siebie nie ma nic wspólnego.
czytaj »
 
Kto chce być kobietą? Kobiety TV!
Być kobietą, być kobietą... Jesteśmy kobietami, ale nie zawsze się z tego cieszymy. Nierówne płace, nierówne szanse albo chociaż to, że zawsze trzeba być uśmiechniętą, pachnącą i pomalowaną. Znamy „uroki” chodzenia w szpilkach i teksty „baba za kierownicą”. Wydawałoby się, że niektórzy faceci nam współczują, jakby bycie kobietą było czymś... nie tak fajnym, jak bycie mężczyzną. Ale są jeszcze inni mężczyźni – tacy, którzy sami chcą być jak kobiety.
czytaj »
 
Polska menedżerka na drodze do sukcesu
Studia ukończone z wyróżnieniem, obrona pracy magisterskiej na bardzo dobry, to dopiero początek drogi do sukcesu. Młode, ambitne, pełne wiary we własne siły kobiety stają u progu kariery nie wiedząc jeszcze jak długa droga przed nimi i dopiero po jakimś czasie zdają sobie sprawę, że aby dorównać swoim dośwdczonym, starszym koleżankom, muszę przepracować co najmniej kilkanaście lat w swoim fachu.
czytaj »
 
Kobieta i sukces
Dlaczego niektóre kobiety nie odnoszą sukcesu? - zastanawia się Krystyna Koziarska, właścicielka portalu Biznes na obcasach i firmy 3p-studio.pl. Postanowiłam wczoraj zaopatrzyć się w książkę „Bogata kobieta” Kim Kiyosaki. Bardzo długo czekałam na taką publikację. Ucieszył mnie niezmiernie fakt, że książka wreszcie pojawiła się na polskim rynku i do tego w wersji nie tylko elektronicznej ale i drukowanej.
czytaj »
 
Hirsutyzm. Kiedy kobieta nie jest gładka jak jedwab
Depilator, wosk czy maszynka – to nic nowego dla kobiety. Zazwyczaj też nie lubimy tego używać, depilacja jest średnią przyjemnością. Dla niektórych jednak jest wielką zmorą. Kiedy trzeba depilować brzuch, plecy czy twarz – może to być prawdziwym utrapieniem. Hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie, dotyka nawet 35% kobiet.
czytaj »
 

najnowsze teksty

Totalny dół i jak z niego wyjść
psychologia » problemy
Totalny dół i jak z niego wyjść
Wpaść w dołek każdemu się zdarza, nawet najlepszym. Czasem wpadam ja, czasem wpadasz Ty. Jednym z tego dołka wychodzi się łatwiej, innym trudniej, a jeszcze inne tkwią w nim tygodniami, miesiącami, latami... Jednak jest dobra wiadomość dla nas wszystkich: bez względu na to, jak długo już siedzisz w swoim dołku, możesz z niego wyjść w każdej chwili. Wiem, wiem, skoro nie udawało się do tej pory, to jak ma się udać nagle dziś?
 
Kobiety na wybory!
kariera » polityka
Kobiety na wybory!
Kobiety są wykształcone, odpowiedzialne i mądre. A jednak w wyborach głosuje mniej kobiet niż mężczyzn. Czas to zmienić. Stąd kampania ”Kobiety na wybory!”.
 
TAK dla Kobiet!
start » newsy
TAK dla Kobiet!
Jesteś za edukacją seksualną, tanią antykoncepcją i legalną aborcją? Powiedz 3 razy TAK! TAK dla Kobiet!
 
Czy wychowasz córkę na feministkę?
dziecko » wychowanie
Czy wychowasz córkę na feministkę?
Dlaczego dziewczynki traktuje się w szkole inaczej niż chłopców? Dlaczego to one mają być posłuszne, a chłopcom wybacza się różne figle? Dlaczego dziewczynki muszą się stosować do różnych „dziewczyńskich” nakazów, które stawiają im rodzice, a chłopcom pozwala się na bardziej swobodną zabawę?
 
Jak rzucić słodycze?
zdrowie » terapie
Jak rzucić słodycze?
Myślałam, że nie uda mi się absolutnie nigdy. Próbowałam sto razy, jadłam chrom, próbowałam nie kupować słodyczy i ssało mnie i ssało. Nie pomagało nic. Pewnie to bardzo dobrze znacie...Aż w końcu wpadła mi w ręce cudowna książka (i to nie był przypadek!) o jedzeniu. Nie było tam żadnego liczenia kalorii ani grożenia palcem. Były za to dużo rozdziałów o naturze jedzenia, naszych psychicznych nawykach i tym, jaki i dlaczego mamy stosunek do słodyczy.
 

szukaj

motto tygodnia

Są różne okoliczności, ale jeśli Ty chcesz odnieść sukces, to okoliczności nic nie znaczą.

uśmiechnij się

kariera

Jak zostałam feministką
Zostałam feministką tak dawno, że już nawet nie pamiętam kiedy. Przyczyniło się do tego grzeczne pisemko dla dziewcząt o nazwie „Filipinka”. Miałam naście lat.
 
Kobieta proaktywna i Viktor Frankl
Proaktywność to po prostu postawa odpowiedzialności za siebie, za własne życie, z której wypływa inicjatywa i chęć działania.
 
Biznes dla początkujących
Co trzeba mieć, co trzeba wiedzieć, żeby założyć pierwszy własny biznes? Dobry pomysł? Pieniądze? Znajomość rynku?
 

psychologia

Rozstępy, cellulit, okulary - ja jestem brzydka!
Smaruj się kremami na rozstępy. To pomaga. Ale przyzwyczajaj się do myśli, że to ty masz być centrum świata, a nie twoje nogi, brzuch czy pupa.
 
Szklanka do połowy pełna, czyli co zrobić, żeby mieć dobry humor?
Wszystkie znamy powiedzenie o szklance. Jest to banał nad banały. Nie zauważamy, że w życiu nasza szklanka wydaje nam się pusta, chociaż jest w połowie pełna.
 
Czy masz wpływ na własne życie?
Frankl był więźniem obozu śmierci w nazistowskich Niemczech. Jego rodzice, brat i żona zginęli w obozie. W tych okropnych okolicznościach odnalazł wolność.
 

zdrowie

Suplementacja – ekstrawagancja czy konieczność?
Jedni zachęcają do korzystania z suplementów diety, inni uznają, że suplementacja może pomóc. Niektórzy zaś twierdzą, że suplementacja jest w ogóle niepotrzebna
 
Słoneczna witamina - witamina D
Naukowcy mówią, że codzienne przebywanie na świeżym powietrzu od kwietnia do października, przez 15 minut dziennie, zapewnia nam zapas witaminy D na cały rok.
 
Co to jest wellness?
Spotykam się z tym słowem, zwłaszcza w zestawieniu: wellness, fitness, spa. O ile fitness i spa zadomowiły się w naszym języku, o tyle wellness jest zagadką.
 

partner

10 sposobów na podryw
Podryw na 10 sposobów
 
Podrywanie dziewczyn dla początkujących
Trzy prawdy skutecznego podrywu: Dziewczyny to nie ryby. Dziewczyny to nie samoloty. Dziewczyny to nie telefony komórkowe.
 
Zdrada stara jak świat... za jedyne 29,90
W XIX wieku jedna prostytutka przypadała na 12 mężczyzn. Przez ostatnie 100 lat na zdradę było przyzwolenie społeczne. Dziś zdrada jest potępiana i piętnowana.
 

dziecko

Poród. Dlaczego się go boimy i czy strach ma sens?
Poród: czy jest jak przeciąganie otwartego parasola przez dziurkę od klucza? Czy jest naturalnym procesem, który można przeżyć z radością? Czy może być piękny?
 
Wyciągałam z szafy kołdrę... Poród domowy
Rodzić koniecznie w szpitalu? Moja pierwsza refleksja po moim porodzie domowym była taka: Kobieta rodząca ma w sobie niesłychaną siłę i moc sprawczą.
 
Poród i hormony
Prolaktyna, oksytocyna, adrenalina i endorfiny – czy są lepsze niż środki przeciwbólowe i antydepresanty?
 

uroda

Tonik - świetny sposób na nawilżanie
Pokrzep twarz tonikiem. Nazwa pochodzi z języka angielskiego, po ang. ’tonic’ to tyle, co krzepiący, wzmacniający.
 
Cera - piękna i świetlista...
Wygląd naszej cery zależy od genów i wieku, naszej diety, stylu życia, zdrowia, tego czy palimy papierosy lub przesiadujemy na słońcu, jak ją pielęgnujemy
 
Balsam - ładnie pachnie i daje szczęście
Balsam kosmetyczny jest emulsją, podobną do kremu, z tym, że balsam najczęściej przeznaczony jest do pielęgnacji całego ciała.
 

horoskop

Horoskop - Bliźnięta. Jakie są Bliźnięta?
Pani spod znaku Bliźniąt to wulkan energii, ma sto pomysłów na minutę, uczy się łatwo i z przyjemnością, jest inteligentna, dowcipna i ma interesującą osobowość
 
Horoskop dla Pani Lew
Kobieta Lew jest piękna, dumna, zgrabna i dostojna. Kobieta Lew lubi być adorowana, lubi być w centrum zainteresowania.
 
Wodnik
Dziecko Wodnik bywa problematyczne. Nastolatek – Wodnik bywa problematyczny tym bardziej. Jeśli ktoś będzie łamał rodzicielskie zakazy to właśnie on.
 

polecamy również

wSukience.pl kontakt
motywacja i optymizm na każdej stronie