komentowany artykuł:

Matura po czterdziestce
Matura po czterdziestce
Jak pokazuje przykład Lecha Wałęsy, żeby odmienić losy kraju, zostać prezydentem czy też dostać Nobla – wcale nie potrzeba matury. Tak... Ale w takim zwykłym codziennym życiu matura bywa czasem potrzebna. Większość osób egzamin dojrzałości zdaje przed dwudziestką. Ale wiele zdaje go o wiele później. Pytanie – skoro życie już ułożone i dało się bez matury przeżyć dwadzieścia lat, to do czego ona nam teraz?
 

liczba komentarzy: 6

# 62015.09.03, 12:49

Maria
Jeśli chodzi o przygotowanie do matury dla dorosłych z przerwą w nauce to ja polecam szkołę Forberg w Katowicach. Przede wszystkim w mojej grupie były same osoby dorosłe z długą przerwą w nauce. Dwie panie nawet z ponad dwudziestoletnią przerwą. Zajęcia prowadziły Panie egzaminatorki maturalne, były miłe, pomocne, zależało im żebyśmy wszyscy zdali. Cała nasza grupa zdała (było nas 7 osób) Ja nie chwaląc się zdałam pisemny język (rosyjski) na 92 % :)
# 52015.02.27, 09:22

jakula
Nigdy nie wiesz kiedy przyjdzie Ci ochota żeby zmienić coś w swoim życiu. Matura może otworzyć wiele nowych możliwości. Talk Not Show: odkryj swoją pasję, poznaj kulisy zawodów youtu. be/jbBcKD-XPBw. Tutaj znajdziecie wywiady z ciekawymi ludźmi reprezentującymi różne zawody m. in. aktor, cukiernik, leśnik. Polecam :)
# 42014.10.15, 10:51

Kaśka
Matura w żadnym wieku to nie wstyd. Ja jestem w "słusznym wieku" i będę zdawała w przyszłym roku- nie miałabym takiej możliwości gdyby nie liceum zaoczne w Żaku w Świnoujściu bo nie miałam ukończonej szkoły średniej. Nic to nie kosztuję, bo uczę się bezpłatnie, poza czasem spędzonym nad lekturami
# 32012.07.13, 17:23

xyz
Super artykuł
Ja zdawałam pierwszy raz maturę w roku 2008 miałam wtedy jakieś 20 lat, teraz po tych 4 latach między czasie poznałam męża wstydziłam się mu o tym mówić, ale dzięki jego wsparciu złożyłam papiery do szkoły poszłam w maju na maturę i zdałam :)
Cieszę się jak dziecko:)
Warto mieć cele i konsekwentnie do nich dążyć mimo wszystko!
Pragnę jeszcze dodać, że w 2008 roku zdawałam i podchodziłam do matury natomiast Panie egzaminatorki oblały mnie 1 punktem, poprawka w sierpniu to samo po prostu wyjechałam do UK i tak czas leciał, ale tak bardzo pragnęłam mieć maturę, że nawet zapisałam się do szkoły do której zimno czy ciepło w weekendy uczęszczałam i jestem z siebie bardzo dumna:)
Acha zmieniałam między czasie język z niemieckiego na angielski :)
# 22011.08.20, 22:34

ema
jestem po 40 złożyłam papiery do szkoły ,pragnę zdać maturę,wcześniej nie miałam takich możliwości dom dzieci,i praca zmianowa . Martwię się że za długo się oglądałam .
# 12010.03.20, 17:11

Kasia
ja już mam prawie 25 lat i nie mam matury.
w trakcie matury < w wieku 20 lat> wyjechałam do Szwecji do pracy sezonowej, teraz czuję jakby mi czegoś brakowało, chciałabym ją mieć.
Teraz jestem za granicą i nie mogę przyjechać do Polski zrobić kursu. W moim wieku to już pora o dzieciach myśleć :)

mam nadzieje że kiedyś ją zdam, chciałabym również zacząć studia, żeby w tym życiu coś osiągnąć :)

szukaj

motto tygodnia

Są różne okoliczności, ale jeśli Ty chcesz odnieść sukces, to okoliczności nic nie znaczą.

uśmiechnij się

kariera

Kobiety na wybory!
Kobiety są wykształcone, odpowiedzialne i mądre. A jednak w wyborach głosuje mniej kobiet niż mężczyzn. Czas to zmienić. Stąd kampania ”Kobiety na wybory!”.
 
Prawo jazdy też dla kobiet!
Chcesz mieć prawo jazdy? Robisz prawo jazdy? Jesteś kobietą? To świetnie! Coraz więcej kobiet jeździ po polskich drogach. Ty też możesz.
 
Jak zostałam feministką
Zostałam feministką tak dawno, że już nawet nie pamiętam kiedy. Przyczyniło się do tego grzeczne pisemko dla dziewcząt o nazwie „Filipinka”. Miałam naście lat.
 

psychologia

Szklanka do połowy pełna, czyli co zrobić, żeby mieć dobry humor?
Wszystkie znamy powiedzenie o szklance. Jest to banał nad banały. Nie zauważamy, że w życiu nasza szklanka wydaje nam się pusta, chociaż jest w połowie pełna.
 
Pierwsza pomoc motywacyjna
Dla tych, którym się chce i dla tych, kótrym się nie chce. Po przeczytaniu tego i tak Ci się zachce coś zmienić i pomyśleć na serio o swoim życiu.
 
Rozstępy, cellulit, okulary - ja jestem brzydka!
Smaruj się kremami na rozstępy. To pomaga. Ale przyzwyczajaj się do myśli, że to ty masz być centrum świata, a nie twoje nogi, brzuch czy pupa.
 

zdrowie

Co to jest wellness?
Spotykam się z tym słowem, zwłaszcza w zestawieniu: wellness, fitness, spa. O ile fitness i spa zadomowiły się w naszym języku, o tyle wellness jest zagadką.
 
Polinezyjski masaż ma uri
Byłaś u masażystki? Odprężyłaś się? To jeszcze nic w porównaniu z masażem ma uri. Ten masaż dodaje energii, przepędza depresję i zapewnia niesamowity relaks.
 
Słoneczna witamina - witamina D
Naukowcy mówią, że codzienne przebywanie na świeżym powietrzu od kwietnia do października, przez 15 minut dziennie, zapewnia nam zapas witaminy D na cały rok.
 

partner

Zdrada stara jak świat... za jedyne 29,90
W XIX wieku jedna prostytutka przypadała na 12 mężczyzn. Przez ostatnie 100 lat na zdradę było przyzwolenie społeczne. Dziś zdrada jest potępiana i piętnowana.
 
10 sposobów na podryw
Podryw na 10 sposobów
 
Pranie i sprzątanie, czyli partnerstwo w praktyce
Wydaje się, że dla kobiet słowo „partnerstwo” jest oczywistą oczywistością. Toż w naszych czasach, w XXI wieku, tylko związek partnerski ma szansę przetrwania.
 

dziecko

Poród i hormony
Prolaktyna, oksytocyna, adrenalina i endorfiny – czy są lepsze niż środki przeciwbólowe i antydepresanty?
 
Miłość czy dyscyplina?
Dzieci są jak kwiaty, potrzebują słońca. Kiedy są małe, rodzice są słońcem naturalnie, są wielkim autorytetem, świat dziecka kończy się i zaczyna na rodzicach.
 
Co twoje dziecko wie o pieniądzach?
Dzieci, wbrew temu, co może nam się wydawać, też myślą o pieniądzach. Tym, bardziej ich chcą, im mniej pieniędzy mają ich rodzice.
 

uroda

Cosmelan – sposób na plamy i przebarwienia
Cosmelan - sposób na plamy i przebarwienia skóry twarzy, dłoni, przedramion. Koniec z bezskuteczną walką z plamami i przebarwieniami skóry.
 
Kosmetyki
Jak dobrać kosmetyki? Jakie są nam potrzebne na co dzień, a jakie od święta? Oto kilka najpotrzebniejszych informacji, które pomogą wybrać ci kosmetyki.
 
Czy kolagen pozwoli zachować ci młodość?
Kolagen – białko młodości. Kolagen jest białkiem, naturalnie wytwarzanym przez ludzki organizm.
 

horoskop

Strzelec
Strzelec, już od dziecka, lubi marzyć. O czym? Najczęściej o podróżach, przygodach i... pokoju na świecie. Jest bardzo prawy. To on będzie na podwórku bronił...
 
Koziorożec
Koziorożce to ciekawe młode osoby. Przyjaciół od serca mają niewielu, ale za to niezwykle lojalnych..
 
Baran
Baran to bardzo dobre dziecko, chociaż trochę uparte. Zaangażowane w naukę, ambitne. Wojownicza natura tego znaku jednak sprawia, że małe Baranki jak i większe
 

polecamy również

wSukience.pl kontakt
motywacja i optymizm na każdej stronie