komentowany artykuł:

Matura po czterdziestce
Matura po czterdziestce
Jak pokazuje przykład Lecha Wałęsy, żeby odmienić losy kraju, zostać prezydentem czy też dostać Nobla – wcale nie potrzeba matury. Tak... Ale w takim zwykłym codziennym życiu matura bywa czasem potrzebna. Większość osób egzamin dojrzałości zdaje przed dwudziestką. Ale wiele zdaje go o wiele później. Pytanie – skoro życie już ułożone i dało się bez matury przeżyć dwadzieścia lat, to do czego ona nam teraz?
 

liczba komentarzy: 6

# 62015.09.03, 12:49

Maria
Jeśli chodzi o przygotowanie do matury dla dorosłych z przerwą w nauce to ja polecam szkołę Forberg w Katowicach. Przede wszystkim w mojej grupie były same osoby dorosłe z długą przerwą w nauce. Dwie panie nawet z ponad dwudziestoletnią przerwą. Zajęcia prowadziły Panie egzaminatorki maturalne, były miłe, pomocne, zależało im żebyśmy wszyscy zdali. Cała nasza grupa zdała (było nas 7 osób) Ja nie chwaląc się zdałam pisemny język (rosyjski) na 92 % :)
# 52015.02.27, 09:22

jakula
Nigdy nie wiesz kiedy przyjdzie Ci ochota żeby zmienić coś w swoim życiu. Matura może otworzyć wiele nowych możliwości. Talk Not Show: odkryj swoją pasję, poznaj kulisy zawodów youtu. be/jbBcKD-XPBw. Tutaj znajdziecie wywiady z ciekawymi ludźmi reprezentującymi różne zawody m. in. aktor, cukiernik, leśnik. Polecam :)
# 42014.10.15, 10:51

Kaśka
Matura w żadnym wieku to nie wstyd. Ja jestem w "słusznym wieku" i będę zdawała w przyszłym roku- nie miałabym takiej możliwości gdyby nie liceum zaoczne w Żaku w Świnoujściu bo nie miałam ukończonej szkoły średniej. Nic to nie kosztuję, bo uczę się bezpłatnie, poza czasem spędzonym nad lekturami
# 32012.07.13, 17:23

xyz
Super artykuł
Ja zdawałam pierwszy raz maturę w roku 2008 miałam wtedy jakieś 20 lat, teraz po tych 4 latach między czasie poznałam męża wstydziłam się mu o tym mówić, ale dzięki jego wsparciu złożyłam papiery do szkoły poszłam w maju na maturę i zdałam :)
Cieszę się jak dziecko:)
Warto mieć cele i konsekwentnie do nich dążyć mimo wszystko!
Pragnę jeszcze dodać, że w 2008 roku zdawałam i podchodziłam do matury natomiast Panie egzaminatorki oblały mnie 1 punktem, poprawka w sierpniu to samo po prostu wyjechałam do UK i tak czas leciał, ale tak bardzo pragnęłam mieć maturę, że nawet zapisałam się do szkoły do której zimno czy ciepło w weekendy uczęszczałam i jestem z siebie bardzo dumna:)
Acha zmieniałam między czasie język z niemieckiego na angielski :)
# 22011.08.20, 22:34

ema
jestem po 40 złożyłam papiery do szkoły ,pragnę zdać maturę,wcześniej nie miałam takich możliwości dom dzieci,i praca zmianowa . Martwię się że za długo się oglądałam .
# 12010.03.20, 17:11

Kasia
ja już mam prawie 25 lat i nie mam matury.
w trakcie matury < w wieku 20 lat> wyjechałam do Szwecji do pracy sezonowej, teraz czuję jakby mi czegoś brakowało, chciałabym ją mieć.
Teraz jestem za granicą i nie mogę przyjechać do Polski zrobić kursu. W moim wieku to już pora o dzieciach myśleć :)

mam nadzieje że kiedyś ją zdam, chciałabym również zacząć studia, żeby w tym życiu coś osiągnąć :)

szukaj

motto tygodnia

Są różne okoliczności, ale jeśli Ty chcesz odnieść sukces, to okoliczności nic nie znaczą.

uśmiechnij się

kariera

Dzień Kobiet – krótka historia i kilka mitów
8 III 1908 w USA kobiety strajkowały w jednej z fabryk, by uzyskać godne warunki pracy i prawo wyborcze. Strajk stłumiono, wybuchł pożar, spaliło się 129 kobiet
 
Kobieta i sukces
Dlaczego niektóre kobiety nie odnoszą sukcesu? - zastanawia się Krystyna Koziarska, właścicielka portalu Biznes na obcasach i firmy 3p-studio.pl
 
Pomysł na siebie, na życie, na biznes
Na pewno każdemu obiło się o uszy, że najważniejszy jest pomysł. Pomysł na biznes, pomysł na życie, pomysł na siebie. To nie do końca tak, że chodzi o pomysł.
 

psychologia

Szklanka do połowy pełna, czyli co zrobić, żeby mieć dobry humor?
Wszystkie znamy powiedzenie o szklance. Jest to banał nad banały. Nie zauważamy, że w życiu nasza szklanka wydaje nam się pusta, chociaż jest w połowie pełna.
 
Co to znaczy asertywność?
Asertywność – co to jest? Czy asertywność jest dobra czy zła? Asertywność to odwaga, aby żyć w zgodzie ze sobą, nie krzywdząc innych.
 
Pierwsza pomoc motywacyjna
Dla tych, którym się chce i dla tych, kótrym się nie chce. Po przeczytaniu tego i tak Ci się zachce coś zmienić i pomyśleć na serio o swoim życiu.
 

zdrowie

Jak rzucić słodycze?
Rzuciłam! Rzuciłam słodycze. I w ogóle nie było to trudne. Chcecie wiedzieć, jak? No to czytajcie.
 
Woda
Zdrowa woda życia doda. Prawda stara jak świat. A jak jest naprawdę?
 
Anoreksja – jakie są jej objawy?
Anoreksja, inaczej jadłowstręt psychiczny, nie była nigdy niczyją fanaberią. Chociaż niektórzy tak na nią patrzą. Pierwsze przypadki zostały opisane w XIX wieku
 

partner

Pranie i sprzątanie, czyli partnerstwo w praktyce
Wydaje się, że dla kobiet słowo „partnerstwo” jest oczywistą oczywistością. Toż w naszych czasach, w XXI wieku, tylko związek partnerski ma szansę przetrwania.
 
Zdrada stara jak świat... za jedyne 29,90
W XIX wieku jedna prostytutka przypadała na 12 mężczyzn. Przez ostatnie 100 lat na zdradę było przyzwolenie społeczne. Dziś zdrada jest potępiana i piętnowana.
 
Kto chce być kobietą? Kobiety TV!
Mówi się, że najlepszym przyjacielem kobiety jest gej. Ale czy to prawda? Geje są raczej zajęci mężczyznami i męskością. W kobiecości kochają się transwestyci.
 

dziecko

Czy wychowasz córkę na feministkę?
Dlaczego dziewczynki traktuje się w szkole inaczej niż chłopców? Dlaczego to one mają być posłuszne, a chłopcom wybacza się różne figle?
 
Co twoje dziecko wie o pieniądzach?
Dzieci, wbrew temu, co może nam się wydawać, też myślą o pieniądzach. Tym, bardziej ich chcą, im mniej pieniędzy mają ich rodzice.
 
Poród i hormony
Prolaktyna, oksytocyna, adrenalina i endorfiny – czy są lepsze niż środki przeciwbólowe i antydepresanty?
 

uroda

Balsam - ładnie pachnie i daje szczęście
Balsam kosmetyczny jest emulsją, podobną do kremu, z tym, że balsam najczęściej przeznaczony jest do pielęgnacji całego ciała.
 
Cera - piękna i świetlista...
Wygląd naszej cery zależy od genów i wieku, naszej diety, stylu życia, zdrowia, tego czy palimy papierosy lub przesiadujemy na słońcu, jak ją pielęgnujemy
 
Fluid, czyli podkład
Fluid, czyli podkład. I jego wielkie zalety w walce o naturalne piękno kobiet, czyli jak być grzeczną dziewczynką.
 

horoskop

Byk i miłość z innymi znakami zodiaku
Jakim partnerem jest Byk? A Pani Byk? Z kim Bykowi najłatwiej stworzyć harmonijny związek? Z kim może nie wyjść?
 
Horoskop dla Pani Baran
Pani Baran to nadaktywna indywidualistka o porażającej sile woli. Pani Baran jest zdecydowana, silna, konkretna i nie sposób ją złamać. Jest wojowniczką.
 
Strzelec
Strzelec, już od dziecka, lubi marzyć. O czym? Najczęściej o podróżach, przygodach i... pokoju na świecie. Jest bardzo prawy. To on będzie na podwórku bronił...
 

polecamy również

wSukience.pl kontakt
motywacja i optymizm na każdej stronie