komentowany artykuł:

Matura po czterdziestce
Matura po czterdziestce
Jak pokazuje przykład Lecha Wałęsy, żeby odmienić losy kraju, zostać prezydentem czy też dostać Nobla – wcale nie potrzeba matury. Tak... Ale w takim zwykłym codziennym życiu matura bywa czasem potrzebna. Większość osób egzamin dojrzałości zdaje przed dwudziestką. Ale wiele zdaje go o wiele później. Pytanie – skoro życie już ułożone i dało się bez matury przeżyć dwadzieścia lat, to do czego ona nam teraz?
 

liczba komentarzy: 6

# 62015.09.03, 12:49

Maria
Jeśli chodzi o przygotowanie do matury dla dorosłych z przerwą w nauce to ja polecam szkołę Forberg w Katowicach. Przede wszystkim w mojej grupie były same osoby dorosłe z długą przerwą w nauce. Dwie panie nawet z ponad dwudziestoletnią przerwą. Zajęcia prowadziły Panie egzaminatorki maturalne, były miłe, pomocne, zależało im żebyśmy wszyscy zdali. Cała nasza grupa zdała (było nas 7 osób) Ja nie chwaląc się zdałam pisemny język (rosyjski) na 92 % :)
# 52015.02.27, 09:22

jakula
Nigdy nie wiesz kiedy przyjdzie Ci ochota żeby zmienić coś w swoim życiu. Matura może otworzyć wiele nowych możliwości. Talk Not Show: odkryj swoją pasję, poznaj kulisy zawodów youtu. be/jbBcKD-XPBw. Tutaj znajdziecie wywiady z ciekawymi ludźmi reprezentującymi różne zawody m. in. aktor, cukiernik, leśnik. Polecam :)
# 42014.10.15, 10:51

Kaśka
Matura w żadnym wieku to nie wstyd. Ja jestem w "słusznym wieku" i będę zdawała w przyszłym roku- nie miałabym takiej możliwości gdyby nie liceum zaoczne w Żaku w Świnoujściu bo nie miałam ukończonej szkoły średniej. Nic to nie kosztuję, bo uczę się bezpłatnie, poza czasem spędzonym nad lekturami
# 32012.07.13, 17:23

xyz
Super artykuł
Ja zdawałam pierwszy raz maturę w roku 2008 miałam wtedy jakieś 20 lat, teraz po tych 4 latach między czasie poznałam męża wstydziłam się mu o tym mówić, ale dzięki jego wsparciu złożyłam papiery do szkoły poszłam w maju na maturę i zdałam :)
Cieszę się jak dziecko:)
Warto mieć cele i konsekwentnie do nich dążyć mimo wszystko!
Pragnę jeszcze dodać, że w 2008 roku zdawałam i podchodziłam do matury natomiast Panie egzaminatorki oblały mnie 1 punktem, poprawka w sierpniu to samo po prostu wyjechałam do UK i tak czas leciał, ale tak bardzo pragnęłam mieć maturę, że nawet zapisałam się do szkoły do której zimno czy ciepło w weekendy uczęszczałam i jestem z siebie bardzo dumna:)
Acha zmieniałam między czasie język z niemieckiego na angielski :)
# 22011.08.20, 22:34

ema
jestem po 40 złożyłam papiery do szkoły ,pragnę zdać maturę,wcześniej nie miałam takich możliwości dom dzieci,i praca zmianowa . Martwię się że za długo się oglądałam .
# 12010.03.20, 17:11

Kasia
ja już mam prawie 25 lat i nie mam matury.
w trakcie matury < w wieku 20 lat> wyjechałam do Szwecji do pracy sezonowej, teraz czuję jakby mi czegoś brakowało, chciałabym ją mieć.
Teraz jestem za granicą i nie mogę przyjechać do Polski zrobić kursu. W moim wieku to już pora o dzieciach myśleć :)

mam nadzieje że kiedyś ją zdam, chciałabym również zacząć studia, żeby w tym życiu coś osiągnąć :)

szukaj

motto tygodnia

Przyszłość najtrafniej przewidzisz, kiedy ją wykreujesz. - Peter Drucker

uśmiechnij się

kariera

Kobieta proaktywna i Viktor Frankl
Proaktywność to po prostu postawa odpowiedzialności za siebie, za własne życie, z której wypływa inicjatywa i chęć działania.
 
Jak zostałam feministką
Zostałam feministką tak dawno, że już nawet nie pamiętam kiedy. Przyczyniło się do tego grzeczne pisemko dla dziewcząt o nazwie „Filipinka”. Miałam naście lat.
 
Pomysł na siebie, na życie, na biznes
Na pewno każdemu obiło się o uszy, że najważniejszy jest pomysł. Pomysł na biznes, pomysł na życie, pomysł na siebie. To nie do końca tak, że chodzi o pomysł.
 

psychologia

Zadbana kobieta
Zadbana kobieta to ta, która o siebie dba. Wklepujemy krem pod oczy, ale potrafimy sobie w tym samym czasie w myślach powiedzieć ”ty głupia babo”
 
Co to znaczy asertywność?
Asertywność – co to jest? Czy asertywność jest dobra czy zła? Asertywność to odwaga, aby żyć w zgodzie ze sobą, nie krzywdząc innych.
 
Jak oswoić nagość i wyjść na plażę, na basen, do łóżka?
Nie przychodzimy na świat w obraniu. Są miejsca i sytuacje, w których ubranie jest zupełnie zbędne albo nawet bardzo przeszkadza, ale nie chcemy się rozebrać.
 

zdrowie

Suplementacja – ekstrawagancja czy konieczność?
Jedni zachęcają do korzystania z suplementów diety, inni uznają, że suplementacja może pomóc. Niektórzy zaś twierdzą, że suplementacja jest w ogóle niepotrzebna
 
Polinezyjski masaż ma uri
Byłaś u masażystki? Odprężyłaś się? To jeszcze nic w porównaniu z masażem ma uri. Ten masaż dodaje energii, przepędza depresję i zapewnia niesamowity relaks.
 
Słoneczna witamina - witamina D
Naukowcy mówią, że codzienne przebywanie na świeżym powietrzu od kwietnia do października, przez 15 minut dziennie, zapewnia nam zapas witaminy D na cały rok.
 

partner

Kto chce być kobietą? Kobiety TV!
Mówi się, że najlepszym przyjacielem kobiety jest gej. Ale czy to prawda? Geje są raczej zajęci mężczyznami i męskością. W kobiecości kochają się transwestyci.
 
Pranie i sprzątanie, czyli partnerstwo w praktyce
Wydaje się, że dla kobiet słowo „partnerstwo” jest oczywistą oczywistością. Toż w naszych czasach, w XXI wieku, tylko związek partnerski ma szansę przetrwania.
 
Zdrada stara jak świat... za jedyne 29,90
W XIX wieku jedna prostytutka przypadała na 12 mężczyzn. Przez ostatnie 100 lat na zdradę było przyzwolenie społeczne. Dziś zdrada jest potępiana i piętnowana.
 

dziecko

Wielkie problemy twojego dziecka
Nie zbywaj swojego dziecka uwagą o tym, że taki problem to betka i że prawdziwe problemy pojawią się dopiero wtedy, kiedy będzie dorosłe. Bo to nieprawda.
 
Poród i hormony
Prolaktyna, oksytocyna, adrenalina i endorfiny – czy są lepsze niż środki przeciwbólowe i antydepresanty?
 
Miłość czy dyscyplina?
Dzieci są jak kwiaty, potrzebują słońca. Kiedy są małe, rodzice są słońcem naturalnie, są wielkim autorytetem, świat dziecka kończy się i zaczyna na rodzicach.
 

uroda

Kosmetyki
Jak dobrać kosmetyki? Jakie są nam potrzebne na co dzień, a jakie od święta? Oto kilka najpotrzebniejszych informacji, które pomogą wybrać ci kosmetyki.
 
W upał w rajstopach
Kobiety noszą krótkie spodenki, a pod nimi grube czarne rajstopy! Chodzę i zastanawiam się: czy to moda, czy to wstyd?
 
Balsam - ładnie pachnie i daje szczęście
Balsam kosmetyczny jest emulsją, podobną do kremu, z tym, że balsam najczęściej przeznaczony jest do pielęgnacji całego ciała.
 

horoskop

Znaki zodiaku
Każda z nas zna swój znak zodiaku. Zodiak - skąd się wzięły znaki zodiaku, co znaczą? Sprawdź
 
Strzelec
Strzelec, już od dziecka, lubi marzyć. O czym? Najczęściej o podróżach, przygodach i... pokoju na świecie. Jest bardzo prawy. To on będzie na podwórku bronił...
 
Ryby
Ryby są ciche, pokorne i trochę nadwrażliwe. W dzieciństwie lubią się trzymać matczynej spódnicy, w szkole wybierają ławki w kącie lub pod oknem...
 

polecamy również

wSukience.pl polityka prywatności   kontakt
motywacja i optymizm na każdej stronie