komentowany artykuł:

Dzień Kobiet – krótka historia i kilka mitów
Dzień Kobiet – krótka historia i kilka mitów
Mamy dzień matki, dzień dziecka, dzień nauczyciela, 16 dni przeciw przemocy, dzień walki z AIDS, dzień zakochanych, dzień bez papierosa, dzień bez samochodu... Dużo tych dni, i jeszcze więcej. Ale czy któryś z nich wywołuje takie kontrowersje i niesmak, jak dzień kobiet? Czy znacie jakiegoś nauczyciela, który mówi „a po co tam komu dzień nauczyciela?” albo matkę, która twierdzi, że „matką jestem na co dzień, to po co jeszcze to świętować?”
 

liczba komentarzy: 11

# 112018.03.09, 01:10

Marksista
Skąd żeś Ty sie urwał/a żeby napisać "kobiety na całym świecie musiały wyjść na ulice, musiały strajkować, musiały siedzieć w więzieniach, musiały nawet umierać, żebyś Ty dzisiaj mogła przeczytać ten tekst. Gdyby nie one, może nie umiałabyś czytać. "
Dzięki marksistom to coraz więcej kobiet i mężczyzn umie czytać tylko nie wiem po co. . .
W odrodzonej Polsce już w 1918 r. wprowadzono prawo wyborcze kobiet, ale we Francji, ojczyźnie Rewolucji, kobiety otrzymały prawa wyborcze dopiero w 1948 roku.
Tamtejsze sufrażystki to sie przewracają w grobach widząc co wyprawiają dzisiejsze feministki.
# 102018.03.08, 09:24

rita
Panie redaktorze,
To wstyd w dzisiejszych czasach publikując tekst, nie skorzystać choćby z automatycznego sprawdzacza poprawności. Przypominam że prawidłowa forma w liczbie mnogiej słowa mężczyźni brzmi - (komu,czemu) mężczyznom a nie mężczyzną.
# 92018.03.07, 10:32

RICZI
DO AUTORA TEJ POZYCJI.
AIDS JAK CHOROBA NIE ISTNIEJE . TO FIKCJA ! NA YOUTUBE JEST FILMIK Z PANIĄ NAUKOWIEC, KTÓRA MAJĄC DO DYSPOZYCJI ELEKTRONOWY MIKROSKOP NIE ZNALAZŁA WIRUSA TEJ CHOROBY. POSUWAJĄC SIĘ DALEJ ROBIŁA WYCINKI ORGANÓW RZEKOMO ZMARŁYCH NA AIDS. TUTAJ DOSZŁA DO NASTĘPUJĄCEGO ODKRYCIA . WĄTROBY ZMARŁYCH NIE MOGŁA DALEJ FUNKCJONOWAĆ , BO BYŁY DOSZCZĘTNIE ZNISZCZONE PRZEZ LEKARSTWA ZAŻYWANE
PRZEZ NIEŚWIADOMEGO PACJENTA. . .
- TZW. TESTERY , KTÓRE SĄ W PUDEŁKU W PRZYCHODNI ,, TO W 99 , 9 % SĄ FIKCYJNE.
CO ROKU KOPIE W KALENDARZ , NA CAŁYM ŚWIECIE ŚREDNIO 2 MILIONY.
# 82016.03.10, 00:12

Bet

Bożesz. . . "Krótka historia i kilka mitów"? Raczej mity podawane jako historia: "8 marca w jednej z fabryk [w NY] robotnice tyrające od rana do nocy za marny grosz, postanowiły się upomnieć o poważne traktowanie. Zastrajkowały. Chciały godnych warunków pracy i prawa wyborczego. Właściciel fabryki, chcąc uniknąć skandalu, po prostu je w niej zamknął. Wybuchł pożar. Spaliło się wtedy 129 kobiet".

Dużo egzaltacji, mało prawdy: https://pl. wikipedia. org/wiki/Dzie%C5%84_Kobiet .
# 72016.03.06, 14:03

Cyborg28
Obecnie - jak to używa się w tekście - "Manify" powinny domagać się równych praw z mężczyznami
w zakresie bezrobocia i emigracji na warunkach przyznawanych np. w Niemczech "nachodźcom" islamskim
# 62015.03.08, 05:58

Ari
Dziennikarskie samobójstwo!

Autor miał moze szlachetne zamiary, ktore POPIERAM, ale piszesz totalna fikcje, jesteś nierzetelny/na jesli chodzi o historię tego święta. Źródła historyczne mówią całkiem coś innego. . Możesz dużo poczytać gdyby Ci się może chciało - na przykał teksty źródłowe i opracowania dotyczące sprawy spalonej fabryki. Totalne bzdury wypisujesz. .
Ty cytujesz socjalistyczną propagandę, oraz propagandę feministek - wymyśloną wiele lat później. RÓWNOUPRAWNIENIE jest priorytetem, ale nie ucz ludzi (którzy często wiedzę zdobywają tylko w internecie) bajek i sloganów. Jak się coś pisze, to należy najpierw temat zgłębić i najlepiej w kilku różnych żródłach NAUKOWYCH a nie ze świerszczyka, pudelka czy cytatów z partyjnych książeczek.

Głośna sprawa z USA po której W KOŃCU bliżej zajęto się czymś co znamy dziś jako bhp (pożary były wtedy powrzechne ale ten miał największą ilość ofiar) nie miało nic wspolnego z prawami kobiet w tamtych czasach (i z żadnym strajkiem kobiet w fabryce). To szkolny przykład używany podczas nauki o tzn bezpieczeństwie w miejscu pracy, projektowaniu budynków i przepisów bhp.
Fakt, że w większości zginęły tam kobiety (mężczyżni też) wykorzystano wiele lat później. Fakt, w fabryce pozamykano wiele wyjść (tylnych, ewakuacyjnych, transportowych etc) bo okradali fabrykę na potęgę (biedni emigranci różnych narodowości) Jak wybuchł pożar to. . można sobie wyobrazić co się działo. . podczas "ewakuacji" i paniki tłumu uciekającego przed ogniem, w niedostosowanym budynku. Właściciela przykładnie potraktowano jak zabójcę, żeby inni fabrykanci poważniej potraktowali sprawy bezpieczeństwa w fabrykach (nie tylko dla kobiet)

ehh. . . dużo by pisać, na pewno święto kobiet nie ma też źródła w starożytności. . zwyczajnie w wielu kulturach i cywilizacjach były podobne święta, żadne nie ma "ciągłości" ani tradycji powiązanych z 8 Marca. Są podobne tematycznie - nic więcej.

W sumie to można by się przyczepić prawie do każdej Twojej wzmianki.
Błagam ludzie, bądzcie profesjalistami jeśli już piszecie coś lub się wypowiadacie publicznie.

Gdzie odpowiedzialność? To przecież wstyd!!!!
# 52014.11.05, 11:37

polska kobieta
witam
artykuł ma tytuł; krótka historia i mity. . . . .
mam tylko jedno pytanie-pomijając komentowanie żenującego wpisu wkur. . . i kasi-
jakim prawem pani premier zniosła w Polsce Święto Kobiet
jeśli . podobno jesteśmy państwem demokratycznym . . . polskie kobiety w referendum powinny wypowiedzieć się w tej kwestii
# 42013.03.08, 08:28

kobieta
ta cała Manifa to raczej promuje homoseksualizm niż walczy o prawa kobiet. jestem kobietą i nie podpisuję się pod tym.
# 32013.03.07, 13:57

Gotfryd
8 marca (23 luty Ruscy świętują obie daty) święto na cześć Żydówki o imieniu Estera, która przy pomocy krwawej intrygi wyzwoliła żydów z niewoli perskiej. Została nałożnca króla Perskiego Hamana a pewniej nocy poderżneła mu gardło, po imprezie gdy persowie spali nawaleni, uciśnieni poderżneli im gardło -ta walka o wyzwolenie stała się inspiracją dla robotnic Amerykańskich -jak wiadomo w ruchach lewicowych pierwsze skrzypce grali i nadal grają starsi i mądrzejsi, dla kórych cywilizacja łacińska to coś co stoi na drodze ku nowemu porządkowi i świetlanej przyszłośći nowego człowieka -homo sovietcusa.
Tylko czekać jak niebawem podobnego rozgłosu nabierze święto " Kochających inaczej"
# 22012.03.08, 13:45

wkurwiony
Opis historii Dnia Kobiet to kompletna bzdura. Powtarzanie plotek i mitów.
Pierwsze obchody w USA (wtedy tylko Narodowego Dnia Kobiet) odbyły się 28 lutego 1909 roku na wniosek Amerykańskiej Partii Socjalistycznej. Pożar, do którego nawiązujesz bez podawania konkretów, to zdarzenie z 25 marca 1911, czyli pożar fabryki Triangle Shirtwaist w Nowym Jorku (Pierwsze międzynarodowe obchody Dnia Kobiet przypadły na 18 marca 1911- po postanowieniu tego przez działaczki socjalistyczne podczas Drugiej Międzynarodówki w sierpniu 1910). Nikt pracownic tej fabryki specjalnie tam nie zamykał, żeby uniknąć skandalu (skąd ten pomysł?), tylko okazało się podczas pożaru, że wyjścia ewakuacyjne, oraz na klatki schodowe są pozamykane - praktyka powszechna w tamtych czasach w celu ochrony przed złodziejami. Efektem tego pożaru było 146 ofiar (129 kobiet i 17 mężczyzn), postawienie właścicieli przed sądem (akurat nie wiem, jak się dla nich skończył proces), oraz powstanie wielu komitetów i stowarzyszeń, które miały dbać o bezpieczeństwo w tego typu zakładach na przyszłość. Wiele działa do dziś.
Dzień 8 marca ustanowił Lenin (na wniosek Aleksandy Kołłontaj) po tym, jak obchody Dnia Kobiet w Rosji w 1917 roku rozpoczęły zamieszki doprowadzające do obalenia cara, a które potem zostały nazwane Rewolucją Lutową. Tak się złożyło, że był to 8 marca według kalendarza gregoriańskiego, bo według obowiązującego wówczas w Rosji kalendarza juliańskiego była to ostatnia niedziela lutego.
Ciekawym zbiegiem okoliczności jest to, że 8 marca 1857 roku po raz pierwszy odbyła się duża manifestacja kobiet w USA, domagających się lepszych warunków pracy. 8 marca 1908 roku (na rok przed wprowadzeniem w USA Narodowego Dnia Kobiet) odbyła się kolejna, w ramach nawiązania do tej sprzed prawie 50 lat. No a potem rewolucja w Rosji też wypadła tego samego dnia.

Tak czy inaczej, jak coś piszecie, to najpierw sprawdźcie i nie wymyślajcie bzdur.
# 12010.04.25, 05:03

kasia
Hej, brawo za ten artykuł. Pozdrawiam

szukaj

motto tygodnia

Informuje się niniejszym o wprowadzeniu notatek :) ssaaa

uśmiechnij się

kariera

Kobieta i sukces
Dlaczego niektóre kobiety nie odnoszą sukcesu? - zastanawia się Krystyna Koziarska, właścicielka portalu Biznes na obcasach i firmy 3p-studio.pl
 
Dzień Kobiet – krótka historia i kilka mitów
8 III 1908 w USA kobiety strajkowały w jednej z fabryk, by uzyskać godne warunki pracy i prawo wyborcze. Strajk stłumiono, wybuchł pożar, spaliło się 129 kobiet
 
II Kongres Kobiet
W ubiegły weekend (18-19 czerwca) odbył się już drugi Kongres Kobiet. Zgromadził ponad 4 tysiące uczestniczek i uczestników.
 

psychologia

Co to znaczy asertywność?
Asertywność – co to jest? Czy asertywność jest dobra czy zła? Asertywność to odwaga, aby żyć w zgodzie ze sobą, nie krzywdząc innych.
 
Porzucone marzenia
Kiedy jesteśmy dziećmi, snucie marzeń, wyobrażanie sobie różnych rzeczy, jest dla nas stanem naturalnym. Lubimy to robić. To świetna, uskrzydlająca zabawa!
 
Zadbana kobieta
Zadbana kobieta to ta, która o siebie dba. Wklepujemy krem pod oczy, ale potrafimy sobie w tym samym czasie w myślach powiedzieć ”ty głupia babo”
 

zdrowie

Zaburzenia erekcji – czekać czy reagować?
Większość nic z tym nie robi. Jedni są przekonani, że zaburzenia erekcji same miną, nie szukają pomocy, drudzy wychodzą z założenia, że im to już nic nie pomoże
 
Woda
Zdrowa woda życia doda. Prawda stara jak świat. A jak jest naprawdę?
 
Jak rzucić słodycze?
Rzuciłam! Rzuciłam słodycze. I w ogóle nie było to trudne. Chcecie wiedzieć, jak? No to czytajcie.
 

partner

Pranie i sprzątanie, czyli partnerstwo w praktyce
Wydaje się, że dla kobiet słowo „partnerstwo” jest oczywistą oczywistością. Toż w naszych czasach, w XXI wieku, tylko związek partnerski ma szansę przetrwania.
 
10 sposobów na podryw
Podryw na 10 sposobów
 
Jak kobietę poderwać, żeby nie oberwać, czyli...
W oczach mężczyzn bowiem jesteśmy jak szafy pancerne – wystarczy wystukanie odpowiedniego kodu, a już mamy rzucić się na szyję, rozłożyć nogi oraz wyjść za mąż.
 

dziecko

Wyciągałam z szafy kołdrę... Poród domowy
Rodzić koniecznie w szpitalu? Moja pierwsza refleksja po moim porodzie domowym była taka: Kobieta rodząca ma w sobie niesłychaną siłę i moc sprawczą.
 
Co twoje dziecko wie o pieniądzach?
Dzieci, wbrew temu, co może nam się wydawać, też myślą o pieniądzach. Tym, bardziej ich chcą, im mniej pieniędzy mają ich rodzice.
 
Bicie jest głupie
Prawie rok temu ruszyła akcja „Bicie jest głupie”, której celem jest uświadomienie dorosłym, że bicie dzieci, nawet tzw. klapsy – są złem.
 

uroda

Balsam - ładnie pachnie i daje szczęście
Balsam kosmetyczny jest emulsją, podobną do kremu, z tym, że balsam najczęściej przeznaczony jest do pielęgnacji całego ciała.
 
Kosmetyki
Jak dobrać kosmetyki? Jakie są nam potrzebne na co dzień, a jakie od święta? Oto kilka najpotrzebniejszych informacji, które pomogą wybrać ci kosmetyki.
 
Fluid, czyli podkład
Fluid, czyli podkład. I jego wielkie zalety w walce o naturalne piękno kobiet, czyli jak być grzeczną dziewczynką.
 

horoskop

Rak
Rak to dziecko domator, a nastolatek dość skryty. Mimo że rzadko błyszczy w szkole i rzadko przoduje w rankingach popularności, to jednak ma wielu oddanych przy
 
Lew
Lew, podobno jak Byk, najczęściej jest znany i lubiany. Chociaż znają go prawie wszyscy, lubią głównie nauczyciele. Lew często lubi się wymądrzać, co irytuje
 
Skorpion
Skorpion jest dość skomplikowaną osobowością. Niby ambitny, niby lubi dominować, niby wyznaje zasadę „cel uświęca środki”, ale oprócz Raka, naprawdę nie ma...
 

polecamy również

wSukience.pl kontakt
motywacja i optymizm na każdej stronie