komentowany artykuł:

Dzień Kobiet – krótka historia i kilka mitów
Dzień Kobiet – krótka historia i kilka mitów
Mamy dzień matki, dzień dziecka, dzień nauczyciela, 16 dni przeciw przemocy, dzień walki z AIDS, dzień zakochanych, dzień bez papierosa, dzień bez samochodu... Dużo tych dni, i jeszcze więcej. Ale czy któryś z nich wywołuje takie kontrowersje i niesmak, jak dzień kobiet? Czy znacie jakiegoś nauczyciela, który mówi „a po co tam komu dzień nauczyciela?” albo matkę, która twierdzi, że „matką jestem na co dzień, to po co jeszcze to świętować?”
 

liczba komentarzy: 11

# 112018.03.09, 01:10

Marksista
Skąd żeś Ty sie urwał/a żeby napisać "kobiety na całym świecie musiały wyjść na ulice, musiały strajkować, musiały siedzieć w więzieniach, musiały nawet umierać, żebyś Ty dzisiaj mogła przeczytać ten tekst. Gdyby nie one, może nie umiałabyś czytać. "
Dzięki marksistom to coraz więcej kobiet i mężczyzn umie czytać tylko nie wiem po co. . .
W odrodzonej Polsce już w 1918 r. wprowadzono prawo wyborcze kobiet, ale we Francji, ojczyźnie Rewolucji, kobiety otrzymały prawa wyborcze dopiero w 1948 roku.
Tamtejsze sufrażystki to sie przewracają w grobach widząc co wyprawiają dzisiejsze feministki.
# 102018.03.08, 09:24

rita
Panie redaktorze,
To wstyd w dzisiejszych czasach publikując tekst, nie skorzystać choćby z automatycznego sprawdzacza poprawności. Przypominam że prawidłowa forma w liczbie mnogiej słowa mężczyźni brzmi - (komu,czemu) mężczyznom a nie mężczyzną.
# 92018.03.07, 10:32

RICZI
DO AUTORA TEJ POZYCJI.
AIDS JAK CHOROBA NIE ISTNIEJE . TO FIKCJA ! NA YOUTUBE JEST FILMIK Z PANIĄ NAUKOWIEC, KTÓRA MAJĄC DO DYSPOZYCJI ELEKTRONOWY MIKROSKOP NIE ZNALAZŁA WIRUSA TEJ CHOROBY. POSUWAJĄC SIĘ DALEJ ROBIŁA WYCINKI ORGANÓW RZEKOMO ZMARŁYCH NA AIDS. TUTAJ DOSZŁA DO NASTĘPUJĄCEGO ODKRYCIA . WĄTROBY ZMARŁYCH NIE MOGŁA DALEJ FUNKCJONOWAĆ , BO BYŁY DOSZCZĘTNIE ZNISZCZONE PRZEZ LEKARSTWA ZAŻYWANE
PRZEZ NIEŚWIADOMEGO PACJENTA. . .
- TZW. TESTERY , KTÓRE SĄ W PUDEŁKU W PRZYCHODNI ,, TO W 99 , 9 % SĄ FIKCYJNE.
CO ROKU KOPIE W KALENDARZ , NA CAŁYM ŚWIECIE ŚREDNIO 2 MILIONY.
# 82016.03.10, 00:12

Bet

Bożesz. . . "Krótka historia i kilka mitów"? Raczej mity podawane jako historia: "8 marca w jednej z fabryk [w NY] robotnice tyrające od rana do nocy za marny grosz, postanowiły się upomnieć o poważne traktowanie. Zastrajkowały. Chciały godnych warunków pracy i prawa wyborczego. Właściciel fabryki, chcąc uniknąć skandalu, po prostu je w niej zamknął. Wybuchł pożar. Spaliło się wtedy 129 kobiet".

Dużo egzaltacji, mało prawdy: https://pl. wikipedia. org/wiki/Dzie%C5%84_Kobiet .
# 72016.03.06, 14:03

Cyborg28
Obecnie - jak to używa się w tekście - "Manify" powinny domagać się równych praw z mężczyznami
w zakresie bezrobocia i emigracji na warunkach przyznawanych np. w Niemczech "nachodźcom" islamskim
# 62015.03.08, 05:58

Ari
Dziennikarskie samobójstwo!

Autor miał moze szlachetne zamiary, ktore POPIERAM, ale piszesz totalna fikcje, jesteś nierzetelny/na jesli chodzi o historię tego święta. Źródła historyczne mówią całkiem coś innego. . Możesz dużo poczytać gdyby Ci się może chciało - na przykał teksty źródłowe i opracowania dotyczące sprawy spalonej fabryki. Totalne bzdury wypisujesz. .
Ty cytujesz socjalistyczną propagandę, oraz propagandę feministek - wymyśloną wiele lat później. RÓWNOUPRAWNIENIE jest priorytetem, ale nie ucz ludzi (którzy często wiedzę zdobywają tylko w internecie) bajek i sloganów. Jak się coś pisze, to należy najpierw temat zgłębić i najlepiej w kilku różnych żródłach NAUKOWYCH a nie ze świerszczyka, pudelka czy cytatów z partyjnych książeczek.

Głośna sprawa z USA po której W KOŃCU bliżej zajęto się czymś co znamy dziś jako bhp (pożary były wtedy powrzechne ale ten miał największą ilość ofiar) nie miało nic wspolnego z prawami kobiet w tamtych czasach (i z żadnym strajkiem kobiet w fabryce). To szkolny przykład używany podczas nauki o tzn bezpieczeństwie w miejscu pracy, projektowaniu budynków i przepisów bhp.
Fakt, że w większości zginęły tam kobiety (mężczyżni też) wykorzystano wiele lat później. Fakt, w fabryce pozamykano wiele wyjść (tylnych, ewakuacyjnych, transportowych etc) bo okradali fabrykę na potęgę (biedni emigranci różnych narodowości) Jak wybuchł pożar to. . można sobie wyobrazić co się działo. . podczas "ewakuacji" i paniki tłumu uciekającego przed ogniem, w niedostosowanym budynku. Właściciela przykładnie potraktowano jak zabójcę, żeby inni fabrykanci poważniej potraktowali sprawy bezpieczeństwa w fabrykach (nie tylko dla kobiet)

ehh. . . dużo by pisać, na pewno święto kobiet nie ma też źródła w starożytności. . zwyczajnie w wielu kulturach i cywilizacjach były podobne święta, żadne nie ma "ciągłości" ani tradycji powiązanych z 8 Marca. Są podobne tematycznie - nic więcej.

W sumie to można by się przyczepić prawie do każdej Twojej wzmianki.
Błagam ludzie, bądzcie profesjalistami jeśli już piszecie coś lub się wypowiadacie publicznie.

Gdzie odpowiedzialność? To przecież wstyd!!!!
# 52014.11.05, 11:37

polska kobieta
witam
artykuł ma tytuł; krótka historia i mity. . . . .
mam tylko jedno pytanie-pomijając komentowanie żenującego wpisu wkur. . . i kasi-
jakim prawem pani premier zniosła w Polsce Święto Kobiet
jeśli . podobno jesteśmy państwem demokratycznym . . . polskie kobiety w referendum powinny wypowiedzieć się w tej kwestii
# 42013.03.08, 08:28

kobieta
ta cała Manifa to raczej promuje homoseksualizm niż walczy o prawa kobiet. jestem kobietą i nie podpisuję się pod tym.
# 32013.03.07, 13:57

Gotfryd
8 marca (23 luty Ruscy świętują obie daty) święto na cześć Żydówki o imieniu Estera, która przy pomocy krwawej intrygi wyzwoliła żydów z niewoli perskiej. Została nałożnca króla Perskiego Hamana a pewniej nocy poderżneła mu gardło, po imprezie gdy persowie spali nawaleni, uciśnieni poderżneli im gardło -ta walka o wyzwolenie stała się inspiracją dla robotnic Amerykańskich -jak wiadomo w ruchach lewicowych pierwsze skrzypce grali i nadal grają starsi i mądrzejsi, dla kórych cywilizacja łacińska to coś co stoi na drodze ku nowemu porządkowi i świetlanej przyszłośći nowego człowieka -homo sovietcusa.
Tylko czekać jak niebawem podobnego rozgłosu nabierze święto " Kochających inaczej"
# 22012.03.08, 13:45

wkurwiony
Opis historii Dnia Kobiet to kompletna bzdura. Powtarzanie plotek i mitów.
Pierwsze obchody w USA (wtedy tylko Narodowego Dnia Kobiet) odbyły się 28 lutego 1909 roku na wniosek Amerykańskiej Partii Socjalistycznej. Pożar, do którego nawiązujesz bez podawania konkretów, to zdarzenie z 25 marca 1911, czyli pożar fabryki Triangle Shirtwaist w Nowym Jorku (Pierwsze międzynarodowe obchody Dnia Kobiet przypadły na 18 marca 1911- po postanowieniu tego przez działaczki socjalistyczne podczas Drugiej Międzynarodówki w sierpniu 1910). Nikt pracownic tej fabryki specjalnie tam nie zamykał, żeby uniknąć skandalu (skąd ten pomysł?), tylko okazało się podczas pożaru, że wyjścia ewakuacyjne, oraz na klatki schodowe są pozamykane - praktyka powszechna w tamtych czasach w celu ochrony przed złodziejami. Efektem tego pożaru było 146 ofiar (129 kobiet i 17 mężczyzn), postawienie właścicieli przed sądem (akurat nie wiem, jak się dla nich skończył proces), oraz powstanie wielu komitetów i stowarzyszeń, które miały dbać o bezpieczeństwo w tego typu zakładach na przyszłość. Wiele działa do dziś.
Dzień 8 marca ustanowił Lenin (na wniosek Aleksandy Kołłontaj) po tym, jak obchody Dnia Kobiet w Rosji w 1917 roku rozpoczęły zamieszki doprowadzające do obalenia cara, a które potem zostały nazwane Rewolucją Lutową. Tak się złożyło, że był to 8 marca według kalendarza gregoriańskiego, bo według obowiązującego wówczas w Rosji kalendarza juliańskiego była to ostatnia niedziela lutego.
Ciekawym zbiegiem okoliczności jest to, że 8 marca 1857 roku po raz pierwszy odbyła się duża manifestacja kobiet w USA, domagających się lepszych warunków pracy. 8 marca 1908 roku (na rok przed wprowadzeniem w USA Narodowego Dnia Kobiet) odbyła się kolejna, w ramach nawiązania do tej sprzed prawie 50 lat. No a potem rewolucja w Rosji też wypadła tego samego dnia.

Tak czy inaczej, jak coś piszecie, to najpierw sprawdźcie i nie wymyślajcie bzdur.
# 12010.04.25, 05:03

kasia
Hej, brawo za ten artykuł. Pozdrawiam

szukaj

motto tygodnia

Informuje się niniejszym o wprowadzeniu notatek :) ssaaa

uśmiechnij się

kariera

Biznes dla początkujących
Co trzeba mieć, co trzeba wiedzieć, żeby założyć pierwszy własny biznes? Dobry pomysł? Pieniądze? Znajomość rynku?
 
II Kongres Kobiet
W ubiegły weekend (18-19 czerwca) odbył się już drugi Kongres Kobiet. Zgromadził ponad 4 tysiące uczestniczek i uczestników.
 
Ubezpieczenia – na wszelki wypadek...
Podstawowym zadaniem ubezpieczenia jest rozdzielenie dwóch nieszczęść, np. wypadku i utraty zdrowia oraz - utraty pieniędzy. Czasem warto o tym pomyśleć!
 

psychologia

Zadbana kobieta
Zadbana kobieta to ta, która o siebie dba. Wklepujemy krem pod oczy, ale potrafimy sobie w tym samym czasie w myślach powiedzieć ”ty głupia babo”
 
Totalny dół i jak z niego wyjść
Jest dobra wiadomość dla nas wszystkich: bez względu na to, jak długo już siedzisz w swoim dołku, możesz z niego wyjść w każdej chwili.
 
Co to znaczy asertywność?
Asertywność – co to jest? Czy asertywność jest dobra czy zła? Asertywność to odwaga, aby żyć w zgodzie ze sobą, nie krzywdząc innych.
 

zdrowie

Polinezyjski masaż ma uri
Byłaś u masażystki? Odprężyłaś się? To jeszcze nic w porównaniu z masażem ma uri. Ten masaż dodaje energii, przepędza depresję i zapewnia niesamowity relaks.
 
Jak łatwo i skutecznie rzucić palenie?
Jak rzucić palenie? Jak najszybciej! Przeczytaj o najlepszym sposobie rzucenia palenia papierosów i bądź od dziś osobą niepalącą!
 
Woda
Zdrowa woda życia doda. Prawda stara jak świat. A jak jest naprawdę?
 

partner

Zdrada - to słowo brzmi strasznie!
Dlaczego słowo „zdrada” brzmi tak strasznie? To okropnie być tą zdradzoną osobą. Zdrada jest przedstawiana jako koniec świata. Ale czy naprawdę nim jest?
 
Kto chce być kobietą? Kobiety TV!
Mówi się, że najlepszym przyjacielem kobiety jest gej. Ale czy to prawda? Geje są raczej zajęci mężczyznami i męskością. W kobiecości kochają się transwestyci.
 
Podrywanie dziewczyn dla początkujących
Trzy prawdy skutecznego podrywu: Dziewczyny to nie ryby. Dziewczyny to nie samoloty. Dziewczyny to nie telefony komórkowe.
 

dziecko

Miłość czy dyscyplina?
Dzieci są jak kwiaty, potrzebują słońca. Kiedy są małe, rodzice są słońcem naturalnie, są wielkim autorytetem, świat dziecka kończy się i zaczyna na rodzicach.
 
Poród naturalny, poród pełen magii!
Poród naturalny to nie tylko poród „siłami natury”. Poród naturalny to poród w życzliwym otoczeniu, w wodzie, lotosowy, z doulą, z partnerem a nawet na plaży!
 
Poród. Dlaczego się go boimy i czy strach ma sens?
Poród: czy jest jak przeciąganie otwartego parasola przez dziurkę od klucza? Czy jest naturalnym procesem, który można przeżyć z radością? Czy może być piękny?
 

uroda

Depilacja brazylijska - słodka i tajemnicza
Wosk czy cukier? W domu czy u kosmetyczki? Paseczek czy „biały tygrys”? Depilacja brazylijska, czyli jak skutecznie i bezpiecznie wydepilować wzgórek Wenery.
 
Balsam - ładnie pachnie i daje szczęście
Balsam kosmetyczny jest emulsją, podobną do kremu, z tym, że balsam najczęściej przeznaczony jest do pielęgnacji całego ciała.
 
Czy kolagen pozwoli zachować ci młodość?
Kolagen – białko młodości. Kolagen jest białkiem, naturalnie wytwarzanym przez ludzki organizm.
 

horoskop

Lew
Lew, podobno jak Byk, najczęściej jest znany i lubiany. Chociaż znają go prawie wszyscy, lubią głównie nauczyciele. Lew często lubi się wymądrzać, co irytuje
 
Koziorożec
Koziorożce to ciekawe młode osoby. Przyjaciół od serca mają niewielu, ale za to niezwykle lojalnych..
 
Horoskop dla Pani Rak
Pani Rak ma dużo tak zwanej kobiecej intuicji. Na kilometr wyczuje wroga, jak i przyjaciela. Ma bujną wyobraźnię i często wiele talentów.
 

polecamy również

wSukience.pl kontakt
motywacja i optymizm na każdej stronie